Image for M55302/56A40 is not available
M55302/56A40
DigiKey Part Number
4134-M55302/56A40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/56A40
Description
M55302/56A40
Detailed Description
40 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Male Pin
Features
Jackscrews
Number of Positions
40
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)