Image for IW-2R0-26-SRT7-J is not available
IW-2R0-26-SRT7-J
DigiKey Part Number
4134-IW-2R0-26-SRT7-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IW-2R0-26-SRT7-J
Description
IW-2R0-26-SRT7-J
Detailed Description
26 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Connector Type
Insulation Color
White
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Jackscrews
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)