IW-2P1-24-PCR-J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for IW-2P1-24-PCR-J is not available
IW-2P1-24-PCR-J
DigiKey Part Number
4134-IW-2P1-24-PCR-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IW-2P1-24-PCR-J
Description
IW-2P1-24-PCR-J
Detailed Description
24 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 22-26 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete or Ribbon Cable
Connector Type
Header
Wire Gauge
22-26 AWG
Features
Jackscrew
Number of Positions
24
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)