Image for IW-2P1-10-PVT7-J is not available
IW-2P1-10-PVT7-J
DigiKey Part Number
4134-IW-2P1-10-PVT7-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IW-2P1-10-PVT7-J
Description
IW-2P1-10-PVT7-J
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Shape
Circular
Pitch - Mating
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Features
Mating Flange
Style
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
White
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5A per Contact