0500588000-12-Y8
DigiKey Part Number
0500588000-12-Y8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0500588000-12-Y8
Description
12" PRE-CRIMP 1852 YELLOW
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 28 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 12.0" (304.8mm)
Category
Wire Gauge
28 AWG
Color
Yellow
Contact End
Socket to Cable (Round)
Length
12.0" (304.8mm)
Additional Resources
In-Stock: 10
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Color
12" PRE-CRIMP 1852 BLACK
In-Stock: 510
12" PRE-CRIMP 1852 BLUE
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP 1852 BROWN
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP 1852 GREEN
In-Stock: 198
12" PRE-CRIMP 1852 ORANGE
Alternate Length
2" PRE-CRIMP 1852 YELLOW
3" PRE-CRIMP 1852 YELLOW
4" PRE-CRIMP 1852 YELLOW
5" PRE-CRIMP 1852 YELLOW
6" PRE-CRIMP 1852 YELLOW