0430300001-03-B0-D
DigiKey Part Number
0430300001-03-B0-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0430300001-03-B0-D
Description
3" PRE-CRIMP A2040B BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Black 20 AWG Jumper Lead Socket to Socket Tin 3.00" (76.20mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
40.0µin (1.02µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Socket
Number of Conductors
1
Length
3.00" (76.20mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1.140
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
3" PRE-CRIMP A2040A ORANGE
In-Stock: 0
3" PRE-CRIMP A2040G GREEN
3" PRE-CRIMP A2040L BLUE
3" PRE-CRIMP A2040N BROWN
3" PRE-CRIMP A2040R RED
In-Stock: 700
Alternate Length
2" PRE-CRIMP A2040B BLACK
In-Stock: 300
4" PRE-CRIMP A2040B BLACK
5" PRE-CRIMP A2040B BLACK
In-Stock: 69
6" PRE-CRIMP A2040B BLACK
In-Stock: 651
8" PRE-CRIMP A2040B BLACK