ZX75BP-B70-S+
DigiKey Part Number
3157-ZX75BP-B70-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZX75BP-B70-S+
Description
RF FILTER BAND PASS 70MHZ MODULE
Detailed Description
70MHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 36MHz Bandwidth 1.6dB Module, SMA Connectors
Category
Bandwidth
36MHz
Filter Type
Band Pass
Series
Insertion Loss
1.6dB
Package / Case
Module, SMA Connectors
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W (30.48mm x 19.05mm)
Frequency
70MHz Center
Height (Max)
0.490" (12.45mm)