ZVBP-V40R5G+
DigiKey Part Number
3157-ZVBP-V40R5G+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZVBP-V40R5G+
Description
CAVITY BPF, 37 - 44 GHZ, 50
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.5GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 7GHz Bandwidth 1.2dB 2.4mm In-Line Module
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
1.2dB
Packaging
Tray
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
2.4mm In-Line Module
Frequency
40.5GHz Center
Size / Dimension
1.087" L x 0.598" W (27.60mm x 15.20mm)
Bandwidth
7GHz
Height (Max)
0.639" (16.24mm)