ZFBP-70HR-S+
DigiKey Part Number
3157-ZFBP-70HR-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZFBP-70HR-S+
Description
LUMPED LC BPF, 69 - 71 MHZ, 50
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70MHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 2MHz Bandwidth 7dB Module
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
7dB
Packaging
Tray
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Frequency
70MHz Center
Size / Dimension
1.250" L x 1.250" W (31.75mm x 31.75mm)
Bandwidth
2MHz
Height (Max)
0.765" (19.43mm)