ZABP-550-S+
DigiKey Part Number
3157-ZABP-550-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZABP-550-S+
Description
RF FILTER BANDPASS 550MHZ MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
550MHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 900MHz Bandwidth 2.2dB Module, SMA Connectors
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
2.2dB
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Tray
Package / Case
Module, SMA Connectors
Part Status
Active
Size / Dimension
2.300" L x 2.250" W (58.42mm x 57.15mm)
Frequency
550MHz Center
Height (Max)
0.765" (19.43mm)
Bandwidth
900MHz