CBP-1950C+
DigiKey Part Number
3157-CBP-1950C+TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBP-1950C+
Description
CERAMIC BPF, 1920-1980 MHZ, 50
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.95GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 60MHz Bandwidth 2.5dB 13-SMD Module
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
2.5dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
13-SMD Module
Part Status
Active
Size / Dimension
0.750" L x 0.750" W (19.05mm x 19.05mm)
Frequency
1.95GHz Center
Height (Max)
0.225" (5.71mm)
Bandwidth
60MHz