BPF-BV435+
DigiKey Part Number
3157-BPF-BV435+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-BPF-BV435+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-BPF-BV435+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF-BV435+
Description
LUMPED LC BPF, 420-450 MHZ, 50
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
435MHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 25MHz Bandwidth 2.5dB 16-SMD, No Lead
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
2.5dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
16-SMD, No Lead
Part Status
Active
Size / Dimension
1.040" L x 0.550" W (26.42mm x 13.97mm)
Frequency
435MHz Center
Height (Max)
0.265" (6.73mm)
Bandwidth
25MHz