BPF-A1140+
DigiKey Part Number
3157-BPF-A1140+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-BPF-A1140+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-BPF-A1140+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF-A1140+
Description
RF FILTER BANDPASS 1.14GHZ 14SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.14GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 600MHz Bandwidth 4dB 14-SMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BPF-A1140+ Models
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
4dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
14-SMD Module
Part Status
Active
Size / Dimension
1.360" L x 0.365" W (34.54mm x 9.27mm)
Frequency
1.14GHz Center
Height (Max)
0.350" (8.89mm)
Bandwidth
600MHz