24MR-24M-T+
DigiKey Part Number
3157-24MR-24M-T+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24MR-24M-T+
Description
2.4MM MR - 2.4MM M DC - 50GHZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin To 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Mfr
Style
Right Angle
Packaging
Bag
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Part Status
Active
Fastening Type
Threaded, Threaded
Adapter Type
Plug to Plug
Frequency - Max
50 GHz
Conversion Type
Same Series
Center Contact Plating
Gold
Adapter Series
Body Material
Stainless Steel
Center Gender
Male to Male
Body Finish
Passivated
Convert From (Adapter End)
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin
Insertion Loss
0.20dB
Convert To (Adapter End)
Operating Temperature
-45°C ~ 125°C