MSW02E12-14P
DigiKey Part Number
3942-MSW02E12-14P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSW02E12-14P
Description
BOX MOUNT RECEPTACLE, ENVIRONMEN
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Fastening Type
Bayonet Lock
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Cadmium
Part Status
Discontinued at DigiKey
Contact Finish - Mating
Cadmium
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
14
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-14
Voltage Rating
800V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C