MP5KE85A
DigiKey Part Number
150-MP5KE85A-ND
Manufacturer Product Number
MP5KE85A
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 3.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MP5KE85A Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.6A