MP5KE20AE3
DigiKey Part Number
150-MP5KE20AE3-ND
Manufacturer Product Number
MP5KE20AE3
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MP5KE20AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A