MPM-60C-55
DigiKey Part Number
5943-MPM-60C-55-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM-60C-55
Description
AC/DC CONVERTER 55V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 55V 1.08A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Current - Output (Max)
1.08A
Manufacturer
MicroPower Direct
Power (Watts)
60 W
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Universal Input
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.76" L x 1.89" W x 1.06" H (70.0mm x 48.0mm x 27.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
55V