MPM-10SV-12
DigiKey Part Number
5943-MPM-10SV-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM-10SV-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 833mA 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Current - Output (Max)
833mA
Manufacturer
MicroPower Direct
Power (Watts)
10 W
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Enclosed
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.46" L x 1.08" W x 0.79" H (37.0mm x 27.5mm x 20.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
12V