MI3048S-15RW
DigiKey Part Number
5943-MI3048S-15RW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MI3048S-15RW
Description
DC/DC,30W,48VIN,15VOUT,1.6 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
30 W