MG848S-15RW
DigiKey Part Number
5943-MG848S-15RW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG848S-15RW
Description
DC/DC,8W,48VIN,15VOUT,1.5 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 535mA 36V - 72V Input
Category
Power (Watts)
8 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
16-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.94" L x 0.54" W x 0.31" H (23.8mm x 13.7mm x 8.0mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
UR
Current - Output (Max)
535mA