MG205D-15
DigiKey Part Number
5943-MG205D-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG205D-15
Description
DC/DC,2W,5VIN,15VOUT,1 KVISO
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 66.6mA, 66.6mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
66.6mA, 66.6mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
80%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
14-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.80" L x 0.40" W x 0.27" H (20.3mm x 10.2mm x 6.9mm)