MG203S-18
DigiKey Part Number
5943-MG203S-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG203S-18
Description
DC/DC,2W,3VIN,18VOUT,1 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 18V 111.1mA 2.97V - 3.63V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
77%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
14-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
2.97V
Size / Dimension
0.80" L x 0.40" W x 0.27" H (20.3mm x 10.2mm x 6.9mm)
Voltage - Input (Max)
3.63V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
111.1mA