MG112D-12
DigiKey Part Number
5943-MG112D-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG112D-12
Description
DC/DC,1W,12VIN,12VOUT,1 KVISO
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 42mA, 42mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Current - Output (Max)
42mA, 42mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
14-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.80" L x 0.40" W x 0.27" H (20.3mm x 10.2mm x 6.9mm)