MG105S-24
DigiKey Part Number
5943-MG105S-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG105S-24
Description
DC/DC,1W,5VIN,24VOUT,1 KVISO
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 42mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
82%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
14-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.80" L x 0.40" W x 0.27" H (20.3mm x 10.2mm x 6.9mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
42mA