ME324D-15RU
DigiKey Part Number
5943-ME324D-15RU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME324D-15RU
Description
DC/DC,3W,24VIN,15VOUT,1.6 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 76°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.69" L x 0.40" W x 0.48" H (17.5mm x 10.2mm x 12.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
100mA, 100mA