ME0505S-12
DigiKey Part Number
5943-ME0505S-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME0505S-12
Description
DC/DC,0.5W,5VIN,12VOUT,1 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 41.6mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
41.6mA
Mfr
Power (Watts)
500 mW
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)