MD605D-12RW
DigiKey Part Number
5943-MD605D-12RW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD605D-12RW
Description
DC/DC,6W,5VIN,12VOUT,1.5 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 4.5V - 9V Input
Category
Voltage - Output 2
-12V
Mfr
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Series
Power (Watts)
6 W
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
1.5 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
4.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.9mm x 9.2mm x 11.1mm)