MD305S-15RI5
DigiKey Part Number
5943-MD305S-15RI5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD305S-15RI5
Description
DC/DC,3W,5VIN,15VOUT,5.2 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 200mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
200mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
69%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
12-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
1.26" L x 0.31" W x 0.55" H (32.0mm x 8.0mm x 14.0mm)