MD124D-15
DigiKey Part Number
5943-MD124D-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD124D-15
Description
DC/DC,1W,24V IN,15V OUT,1 KV
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -15V 15V 33mA - Input
Category
Voltage - Isolation
1 kV
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Features
Proportional Output
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
2
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.3mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
15V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output (Max)
33mA
Standard Number
62368
Power (Watts)
1 W