MD112S-12BI
DigiKey Part Number
5943-MD112S-12BI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD112S-12BI
Description
DC/DC,1W,12V IN,12V OUT,3KV,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Proportional Output, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.77" L x 0.40" W x 0.24" H (19.5mm x 10.2mm x 6.0mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
84mA