MD105S-24RW
DigiKey Part Number
5943-MD105S-24RW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD105S-24RW
Description
DC/DC,1W,5VIN,24VOUT,1.5 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 42mA 4.5V - 9V Input
Category
Current - Output (Max)
42mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
76%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
6-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
0.67" L x 0.30" W x 0.43" H (17.0mm x 7.6mm x 11.0mm)