MD105D-15I5
DigiKey Part Number
5943-MD105D-15I5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD105D-15I5
Description
DC/DC,1W,5VIN,15VOUT,5.2 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 33mA, 33mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
33mA, 33mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
5.2 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)