MA312S-12R
DigiKey Part Number
5943-MA312S-12R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA312S-12R
Description
DC/DC,3W,12V IN,12V OUT,1.5 KV
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA - Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Proportional Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2 mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
250mA