MA1212D-12RW
DigiKey Part Number
5943-MA1212D-12RW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1212D-12RW
Description
DC/DC,12W,12VIN,12VOUT,1.6 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 500mA, 500mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.52" H (31.8mm x 20.3mm x 13.2mm)