VN2410L-G
DigiKey Part Number
VN2410L-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VN2410L-G
Description
MOSFET N-CH 240V 190MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 240 V 190mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VN2410L-G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Bag
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
125 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
240 V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10Ohm @ 500mA, 10V