UPT48RE3/TR7
DigiKey Part Number
UPT48RE3/TR7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPT48RE3/TR7
Description
TVS DIODE 48VWM 84.3VC POWERMIT1
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
84.3V Clamp 1.78A Ipp Tvs Diode Surface Mount Powermite 1 (DO216-AA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.78A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
84.3V