UPT28R/TR13
DigiKey Part Number
UPT28R/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPT28R/TR13
Description
TVS DIODE 28VWM 47.8VC POWERMIT1
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47.8V Clamp 3.13A Ipp Tvs Diode Surface Mount Powermite 1 (DO216-AA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.13A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-216AA
Voltage - Breakdown (Min)
31V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
47.8V