TS68020MR20
DigiKey Part Number
TS68020MR20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS68020MR20
Description
IC MPU 20MHZ 114CPGA
Customer Reference
Detailed Description
68000 Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 20MHz 114-CPGA (34.54x34.54)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - I/O
5.0V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TC)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Core Processor
68000
Package / Case
114-BCPGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
114-CPGA (34.54x34.54)
Speed
20MHz