TC2186-2.85VCTTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC2186-2.85VCTTR
DigiKey Part Number
TC2186-2.85VCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC2186-2.85VCTTR
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC2186-2.85VCTTR Models
PSRR
50dB (100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 150mA