TC2185-2.8VCTTR
DigiKey Part Number
TC2185-2.8VCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC2185-2.8VCTTR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TC2185-2.8VCTTR Models
PSRR
55dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 150mA