TC1301A-FHAVUATR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 150mA 8-MSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1301A-FHAVUATR
DigiKey Part Number
TC1301A-FHAVUATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1301A-FHAVUATR
Description
IC REG LIN 2.8/2.6/2.63V 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TC1301A-FHAVUATR Models
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
PSRR
58dB (100Hz)
Control Features
Enable, Reset
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
2
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V, 2.6V, 2.63V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mA