TC1264-1.8VAB
DigiKey Part Number
TC1264-1.8VAB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1264-1.8VAB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-220-3
EDA/CAD Models
TC1264-1.8VAB Models
PSRR
64dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 800mA