TC1263-2.5VOA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1263-2.5VOA
DigiKey Part Number
TC1263-2.5VOA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1263-2.5VOA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TC1263-2.5VOA Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Packaging
Tube
PSRR
64dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA