TC1262-2.5VDB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 754
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1.085
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1262-2.5VDB
DigiKey Part Number
TC1262-2.5VDB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1262-2.5VDB
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC1262-2.5VDB Models
PSRR
64dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA