TC1262-2.5VAB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 391
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1262-2.5VAB
DigiKey Part Number
TC1262-2.5VAB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1262-2.5VAB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TC1262-2.5VAB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Packaging
Tube
PSRR
64dB (1kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA