TC1016-3.3VCTTR
DigiKey Part Number
TC1016-3.3VCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
TC1016-3.3VCTCT-ND - Cut Tape (CT)
TC1016-3.3VCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1016-3.3VCTTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TC1016-3.3VCTTR Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
58dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 80mA