SST25VF080B-50-4I-QAE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 528
Datasheet
Similar
Winbond Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Winbond Electronics
In Stock: 0
FLASH Memory IC 8Mbit SPI 50 MHz 8-WSON (6x5)
SST25VF080B-50-4I-QAE-T
DigiKey Part Number
SST25VF080B-50-4I-QAE-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25VF080B-50-4I-QAE-T
Description
IC FLASH 8MBIT SPI 50MHZ 8WSON
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SST25VF080B-50-4I-QAE-T Models
Memory Organization
1M x 8
Clock Frequency
50 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
10µs
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)