SMLJ170CAE3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMLJ170CAE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ170CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Detailed Description
275V Clamp 11A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMLJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V