SMLJ160E3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMLJ160E3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ160E3/TR13
Description
TVS DIODE 160VWM 287VC DO214AB
Detailed Description
287V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMLJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
287V